Kompletowanie zamówień w Twoim magazynie trwa zdecydowanie za długo? Masz wrażenie, że pracownicy nie realizują zadań wystarczająco efektywnie, ale nie wiesz, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy? A może dochodzi do tak problematycznych sytuacji, że klienci zamawiają towary, których nie ma na stanie? Rozwiązaniem Twoich problemów jest inwestycja w system klasy WMS.
Dzięki niemu usprawnisz pracę na magazynie, a także ograniczysz ryzyko pomyłek, obserwując przy tym wzrost efektywności i zysków Twojej firmy. Dowiedz się, czym dokładnie jest system informatyczny WMS i do czego konkretnie możesz go wykorzystać.
Co to jest system WMS?
Samo określenie WMS pochodzi z języka angielskiego – od słów Warehouse Management System, co oznacza system do zarządzania magazynem. W praktyce jest to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania przepływem towarów w magazynie, które umożliwia koordynację i optymalizację wszystkich zachodzących w nim procesów. Najczęściej mają budowę modułową, gdzie każdy moduł odpowiedzialny jest z innymi obszarami funkcjonowania magazynu. Systemy zarządzania magazynem WMS najczęściej stosowane są w wielkopowierzchniowych magazynach wysokiego składowania, a także w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych. Zapewnia wymierną pomoc dla właścicieli i operatorów magazynu wysokiego składowania, zwiększając efektywność działania.
Co ważne, takie oprogramowanie można zintegrować z dowolnymi systemami wykorzystywanymi w firmie, najczęściej klasy ERP. Programy do zarządzania magazynem dzięki integracji z systemami ERP, pozwalają na sprawny przepływ wszystkich kluczowych danych w obrębie jednej bazy, co pozwala na zwiększenie wydajności całej organizacji.
Funkcje systemu WMS
Nowoczesne systemy do zarządzania magazynem powstały po to, aby usprawnić pracę w magazynach obsługujących na co dzień dużą liczbę przesyłek, które przyjmowane są od wielu różnych dostawców, składowane w magazynach oraz wysyłane do wielu odbiorców. Ich podstawową rolą jest jak najlepsza optymalizacja wszystkich procesów magazynowania i składowania towarów.
Zobacz możliwości programu magazynowego MS Dynamics 365 Business Central.
Prosta rejestracja przyjęcia towaru do magazynu
Oprogramowanie magazynowe WMS pozwala usprawnić niemal każdą czynność związaną z przyjęciem towaru. Przeprowadza on kontrolę, weryfikując zgodność dostawy z zamówieniem, a następnie aktualizuje informacje na temat poszczególnych artykułów w bazie danych. Program kontroluje zgodność kodów EAN, daty przydatności produktów, a także numerów partii i numerów seryjnych produktów.
W trakcie przyjmowania system rejestruje cechy towaru i jego atrybuty logistyczne. Współpracując z wieloma typami urządzeń mobilnych jak tablety przemysłowe, kolektory danych, czytniki kodów czy drukarki etykiet pozwala w wygodny sposób realizować transakcję przyjęcia towaru. Umożliwia to m.in. drukowanie etykiet z kodami kreskowymi, a następnie gwarantuje optymalne rozmieszczenie towaru w magazynie. System może generować też powiadomienia dotyczące przyjęcia konkretnych produktów dla dostawców czy działu sprzedaży.
Rozmieszczenie i lokalizacja towarów na magazynie
Optymalne rozmieszczenie towarów w magazynie to klucz do jego sprawnego funkcjonowania. Aby podjąć właściwe decyzje, musisz uwzględnić wiele czynników. System informatyczny WMS może to jednak zrobić za Ciebie. Przeanalizuje on szereg parametrów takich jak:
- rotacja towarów,
- ich rodzaj,
- waga,
- rozmiar,
- data ważności.
Pozwoli to opracować najbardziej efektywną strategię ich rozmieszczenia, w której np. produkty szybkozbywalne będą przechowywane w miejscu, gdzie dostęp jest najszybszy i najłatwiejszy.
Programy magazynowe WMS obsługują również cross-docking, czyli model, w którym nie dochodzi do procesu składowania produktów. Program zarządza wtedy przyjęciem i wydaniem towaru między dwoma środkami transportu.
Kontrola stanów magazynowych
Wiedza na temat dostępności poszczególnych towarów to absolutna podstawa w efektywnym zarządzaniu magazynem. System WMS w ogromnym stopniu Ci to ułatwi.
Jego rolą jest rejestrowanie i ciągłe aktualizowanie danych o ruchach produktów w magazynie w czasie rzeczywistym. Każdy, kto korzysta z oprogramowania, ma więc natychmiastowy dostęp do wiedzy na temat liczby towarów i aktualnego miejsca ich składowania. Oprogramowanie pozwala również na nakładanie kwarantanny na wybraną liczbę produktów, ich blokowanie w razie uszkodzenia, a także prowadzenie rejestru strat. Możesz też skonfigurować system WMS tak, aby wysyłał on informacje o zbliżającej się konieczności uzupełnienia konkretnych towarów.
Kompletacja towarów w systemie WMS
Kompletacja towarów to jedna z czynności, które pochłaniają najwięcej czasu Twoim pracownikom. Dzięki systemowi WMS możesz znacznie przyspieszyć jej realizację.
Oprogramowanie wskaże magazynierom optymalną ścieżkę kompletacji zamówionych pozycji, umożliwiając zarówno kompletowanie pojedynczych zamówień, jak i wielu jednocześnie. WMS zweryfikuje także dane dotyczące rodzaju i liczby produktów w trakcie ich zbiórki.
Co ważne, zaawansowane systemy magazynowe WMS wspierają różne metody kompletacji towarów – będziesz móc więc wybrać tę, która najbardziej odpowiada potrzebom Twojej firmy. Dotyczy to zasad takich jak np. FIFO (według kolejności przyjęć do magazynu) czy FEFO (według daty przydatności).
Zarządzanie procesem wysyłki towaru w programie WMS
System WMS wspiera oczywiście także ostatni etap procesu logistycznego, ułatwiając wysyłkę towarów z magazynu. W pierwszej kolejności kontroluje on poprawność skompletowania zamówienia. Pozwala także na grupowanie zamówień, generowanie etykiet logistycznych oraz zarządzanie załadunkiem towaru na pojazdy. Po realizacji zamówienia możliwe jest wysyłanie powiadomień do narzędzi sprzedażowych czy przeznaczonych do obsługi klienta. Oczywiście również na etapie wysyłek dysponujemy możliwością zastosowania urządzeń mobilnych obsługiwanych przez system WMS.
Nie sposób szczegółowo opisać wszystkich funkcji systemów WMS. Warto jednak wiedzieć, że oprócz wspomnianych powyżej dają one również możliwość:
- generowania raportów,
- inwentaryzacji towarów,
- obsługi wielu magazynów.
Korzyści z korzystania z systemu WMS
Czy firmy korzystają dziś jeszcze z papierowych wydruków zamówień? Niestety tak. Wiele z nich procesy związane z automatyzacją i cyfryzacją ogranicza do stworzenia prostego pliku w Excelu. To rozwiązania, które mają sens tylko w naprawdę niewielkich przedsiębiorstwach, gdzie pracownicy znają lokalizację poszczególnych produktów na pamięć.
Zobacz także: Gospodarka magazynowa – czym jest i na czym polega?
W innym przypadku wdrożenie systemu WMS jest po prostu konieczne. Umożliwia to sprawowanie pełnej kontroli nad każdym zachodzącym w magazynie procesem, a także uzyskanie ich maksymalnej efektywności.
Konkretne korzyści, których możesz się spodziewać po wdrożeniu oprogramowania WMS obejmują:
- szybszy czas realizacji zamówień,
- optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
- zwiększenie efektywności pracowników,
- ograniczenie liczby reklamacji,
- szybsze przyjmowanie i wydawanie towarów,
- wzrost wydajności pracy magazynu,
- minimalizowanie występowania pomyłek pracowników (np. przy komplementowaniu zamówień),
- uproszczone zarządzanie procesami logistycznymi,
- wzrost zysków,
- zbudowanie przewagi konkurencyjnej.
Ile kosztuje system WMS?
Cena systemu WMS zależy od wielu czynników – nie istnieje jedna konkretna kwota, którą można w tym miejscu przytoczyć. Znaczenie mają przede wszystkim takie kwestie, jak:
- potrzeby Twojej firmy,
- liczba sprzedawanych produktów/towarów i wielkość powierzchni magazynowej,
- liczba zatrudnionych pracowników i osób korzystających z systemu,
- konieczność wykonania integracji z innymi systemami,
- integracja z systemem ERP.
Pamiętaj jednak przede wszystkim o realnej wartości systemu WMS i tym, jak może się on przełożyć na zyski Twojej firmy. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wycenę samego systemu WMS oraz jego wdrożenia.