Wdrożenie systemu ERP to wejście na nowy poziom biznesu
Każde przedsiębiorstwo prowadzi wiele różnorodnych działań – wystarczy wspomnieć o sprzedaży, marketingu, księgowości, procesie produkcji czy rekrutacji. Wszystkie z nich muszą być realizowane przez specjalistów, których wspierają profesjonalne programy.
Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, wiele firm wykorzystuje do tego celu co najmniej kilka różnych narzędzi. Tymczasem mogą one korzystać z jednego oprogramowania, czyli właśnie systemu ERP.
System ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie informatyczne, które umożliwia kompleksowe zarządzanie firmą i jej zasobami. Jego rolą jest integracja kluczowych aspektów działalności Twojej firmy i umożliwienie zarządzania nimi za pomocą jednego narzędzia.
Tego typu systemy informatyczne działają w oparciu o jedną bazę danych, która gromadzi wszystkie informacje związane z funkcjonowaniem firmy. W praktyce znacznie usprawnia to przepływ danych oraz zarządzanie różnymi działami organizacji.
Każdy użytkownik systemu ma dostęp do danych odpowiednich do jego stanowiska i funkcji w firmie. Znacząco ułatwia to zbieranie, porządkowanie i wykorzystanie informacji.
Dlaczego powstały systemy ERP?
Współcześni przedsiębiorcy doskonale rozumieją, że zarządzanie firmą wymaga korzystania ze specjalistycznych systemów. Dane są dziś na wagę złota, a transformacja cyfrowa nie zwalnia. W obliczu tych wyzwań program ERP pomoże Ci monitorować i optymalizować wszystkie procesy w Twojej firmie.
Systemy MRP
Współczesne systemy ERP są następcami systemów MRP (Material Requirements Planning), służących do planowania zapotrzebowania materiałowego, czyli po prostu obsługi produkcji. Rozwiązania tego typu umożliwiają kontrolę stanów magazynowych, zarządzanie procesami związanymi z obsługą zamówień czy planowanie produkcji.
Integracja zasobów przedsiębiorstwa
Sukces systemów MRP był impulsem do stworzenia oprogramowania, które umożliwi gromadzenie danych i zarządzanie wieloma obszarami w firmie – a nie tylko produkcją. Właśnie tak powstały współczesne systemy ERP, które stanowią swoiste centrum dowodzenia przedsiębiorstwem w ogóle i każdym z jego działów z osobna.
Funkcje i możliwości systemu ERP – kluczowe obszary
Definicje czy historia powstania systemów ERP to jedno. Dla Ciebie na pewno znacznie bardziej wartościową informacją jest to, do czego w praktyce może przydać Ci się takie rozwiązanie.
Systemy ERP posiadają naprawdę wiele funkcji. W zależności od wybranego przez Ciebie programu jego funkcjonalność można dodatkowo personalizować – tak, by dane rozwiązanie w jak największym stopniu odpowiadało na potrzeby Twojej organizacji. Jest tak w przypadku systemów klasy ERP Microsoft Dynamics.
Najważniejsze możliwości tego typu programów obejmują następujące aspekty funkcjonowania firmy:
Finanse i księgowość. Zintegrowany system ERP pomoże Ci uporządkować dane związane z finansami Twojej firmy, co pozwoli podejmować lepsze biznesowe decyzje. Za jego pośrednictwem rozliczysz należności, zaksięgujesz transakcje, obsłużysz konta bankowe oraz przygotujesz sprawozdania finansowe. Co więcej, umożliwi on automatyzację zdecydowanej większości procesów związanych z księgowością. Systemy ERP są oczywiście aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że są one zgodne z aktualnymi regulacjami prawnymi.
Kadry i płace. Dzięki ERP zautomatyzujesz żmudne procesy związane z obsługą kadr i płac. Z łatwością wygenerujesz listy płac i zadbasz o obieg dokumentów kadrowych. W ogromnym stopniu ułatwi on również obliczanie wynagrodzeń – za sprawą definiowania poszczególnych parametrów wypłat.
Serwis. W Twojej firmie wciąż dobrze ma się papierowy obieg dokumentów serwisowych, a ewidencja umów ogranicza się do ich przechowywania w segregatorach i szafkach? Bez wątpienia potrzebujesz systemu ERP, który umożliwi Ci pełną kontrolę nad obsługą danego zlecenia, monitorowanie kosztów i analizę rentowności umów serwisowych. Co więcej, taki program automatycznie wygeneruje wszystkie faktury, umowy i powiadomienia dla klientów. Dokumenty będą przechowywane w wersji elektronicznej, dzięki czemu zyskasz do nich natychmiastowy i wygodny dostęp.
Produkcja. Program ERP pozwoli na prognozowanie i planowanie, a także zarządzanie samym procesem produkcji i zasobami. Dzięki niemu oszacujesz czas realizacji poszczególnych zamówień, a także określisz, a następnie skontrolujesz wskaźniki jakości. Zyskasz dostęp do statystyk dotyczących wydajności i obłożenia konkretnych aspektów produkcji i zautomatyzujesz znaczącą część procesów.
Sprzedaż i marketing. Nowoczesne systemy ERP sprawiają, że możesz przechowywać wszystkie dane dotyczące klientów w jednym miejscu – mowa tu o informacjach dotyczących wcześniejszych zakupów, wartości sprzedaży, datach transakcji itd. Usprawnia to przepływ informacji, a co za tym idzie – zwiększa efektywność działań marketingowych i sprzedażowych. Programy posiadają funkcje ułatwiające: ofertowanie, fakturowanie, prowadzenie analityki i mierzenie działań, ustalania cen i rabatów.
Magazyn i zasoby.
System ERP 365 Business Central sprawia, że możesz skrócić procesy magazynowe nawet o 30%. Umożliwia on między innymi zarządzanie zapasami, obsługę cross-dockingu, automatyczną selekcję towarów szybkorotujących czy mobilną obsługę magazynu. Dzięki niemu możliwe jest również optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej oraz korzystanie z systemu kodów kreskowych.
Zarządzanie projektami. System ERP umożliwia monitorowanie realizacji poszczególnych projektów, ale także sprawowanie kontroli nad budżetem i zasobami. Dzięki niemu przypiszesz czynności do konkretnych osób, a także przeanalizujesz najważniejsze statystyki dotyczące projektu.
Zakupy. Planowanie zakupów, automatyzacja kontroli i uzupełniania stanów magazynowych, tworzenie historii transakcji, monitoring terminowości dostaw – Microsoft Dynamics 365 Business Central sprawi, że wszystkie te czynności staną się dziecinnie proste. Dzięki systemowi ERP zyskasz dostęp do pełnych informacji na temat cen, rabatów, dodatkowych kosztów oraz prognozowanych terminów realizacji zamówień.
BI – raporty i analizy. ERP pomoże Ci lepiej zrozumieć swój biznes. Oprogramowanie wygeneruje przejrzyste i obiektywne raporty, które pozwolą Ci przeprowadzać efektywne analizy, wyciągać trafne wnioski i podejmować słuszne biznesowe decyzje.
Poszczególne funkcje systemów informatycznych ERP już same w sobie mogą robić wrażenie. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki nim możesz zintegrować wszystkie obszary w firmie ze sobą. Przykład? Produkcja będzie zsynchronizowana z działem zakupów, sprzedaży i marketingu, a kadry i płace – z zarządzaniem projektami.
Najlepszy czas na wdrożenie systemu ERP
Każda inwestycja powinna się zwrócić. To oczywiste. Jest tak również w przypadku systemów ERP. To całkowicie zrozumiałe, że chcesz mieć pewność, że potrzebujesz takiego oprogramowania i właśnie teraz jest idealny moment na to, aby je wdrożyć. Dowiedz się, czy w Twojej firmie pojawiają się następujące problemy:
Oprogramowanie, z którego korzystasz, staje się niewydajne. Czy korzystasz z oprogramowania do zarządzania produkcją lub systemu CRM? Jeśli czujesz, że nie nadążają one za potrzebami Twojej firmy, nadszedł czas na wprowadzenie bardziej zaawansowanego rozwiązania, jakim jest system ERP.
Wiele projektów realizowanych jest poza obecnymi systemami. Oznacza to, że inwestujesz w narzędzia, które nie działają w pełni efektywnie. Zamiast tego możesz zainwestować w jedno rozwiązanie, które realnie poprawi wydajność Twojej organizacji.
Zarządzanie magazynem sprawia Ci trudności. Zarządzanie zapasami i materiałami to jedno z największych wyzwań w optymalizacji procesów w firmie. System ERP pozwala monitorować stany magazynowe, planować zasoby, prognozować popyt, zarządzać łańcuchem dostaw oraz poprawiać efektywność zespołu.
Obserwujesz problemy w przepływie informacji. System ERP to w praktyce jedna baza danych, z której mogą korzystać wszystkie zespoły w Twojej firmie. Gdy pracownicy zyskają do niej dostęp, od razu zaobserwujesz poprawę w przepływie informacji i komunikacji wewnętrznej w ogóle.
Tracisz kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. Rozwiązanie ERP pozwala monitorować stan finansów przedsiębiorstwa, ale także zautomatyzować wiele procesów związanych z fakturowaniem, opłacaniem należności czy księgowością.
Efektywność lub jakość pracy w Twojej firmie spada. Może to być wina złego planowania lub chaosu informacyjnego. Wiesz już, jak rozwiązać te problemy.
Twoja firma dynamicznie się rozwija. Wraz z rozwojem przybywa zarówno danych, jak i procesów biznesowych. System ERP pomoże Ci je uporządkować i skutecznie nimi zarządzać.
Pracownicy często popełniają te same błędy, a w firmie panuje chaos organizacyjny. Oznacza to, że potrzebujesz narzędzia, które umożliwi bardziej wydajne zarządzanie przedsiębiorstwem – czyli systemu ERP.
System ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central – narzędzie wspierające biznes
Microsoft Dynamics 365 Business Central (dawniej Dynamics NAV) to kompletny system ERP, który umożliwi Ci integrację wszystkich obszarów działalności Twojej organizacji. Zoptymalizujesz dzięki niemu kluczowe procesy w Twojej firmie, poprawiając przy tym ich wydajność i zwiększając satysfakcję klientów.
Microsoft Dynamics 365 Business Central można zintegrować z różnymi narzędziami, co dodatkowo zwiększa jego możliwości i umożliwia maksymalne dostosowanie do wymagań Twojego przedsiębiorstwa. Mogą to być zarówno narzędzia Microsoft jak i inne.
Poznaj narzędzia Microsoft Power Platform!
App Source. To platforma, na której znajdziesz rozwiązania chmurowe rozwijane przez sieć partnerską Microsoft. Możesz dzięki niej pozyskać narzędzie, które dodatkowo zwiększy funkcjonalność Twojego systemu ERP.
Power BI. Jest to narzędzie, które pozwala na zaawansowaną wizualizację danych, a także automatyzację działań związanych z przetwarzaniem i raportowaniem.
Power Apps. To platforma, która umożliwia użytkownikom Microsoft Dynamics 365 Business Central tworzenie prostych aplikacji bez umiejętności programistycznych.
Power Automate. To narzędzie umożliwiające tworzenie automatyzacji.
Extensions. To dzięki tej funkcji możliwe jest dodawanie modyfikacji czy nowych funkcji do narzędzia.
Connect Apps. Elastyczne API, które umożliwia integrację z programami zewnętrznymi.
Zobacz nagranie wideo, prezentujące możliwości systemu
Centralnym elementem systemu jest Widok główny użytkownika. Po zalogowaniu do systemu użytkownik widzi pulpit przygotowany specjalnie dla jego roli. Na pulpicie widoczne są następujące elementy:
poszczególne działania,
wykresy wizualizujące wybrane dane,
oraz najbardziej potrzebne informacje, dostosowane do konkretnej roli.
Dostęp do informacji w systemie ERP jest łatwy, wymagana jest jednak poprawna autoryzacja dostępu. Zakres dostępu do danych jest uzależniony od roli i stanowiska danej osoby w organizacji.
Korzyści z wdrożenia systemu ERP
Firmy, które zdecydowały się na inwestycję w oprogramowanie ERP, obserwują zwiększoną wydajność poszczególnych procesów biznesowych i poprawę wyników przedsiębiorstwa. Dokładne korzyści wdrożenia narzędzia zależą oczywiście od potrzeb firmy i wybranego przez nią rozwiązania.
Możesz jednak liczyć na to, że odpowiedni system zapewni Twojemu biznesowi liczne korzyści. Jakie?
Oszczędność czasu. Uporządkowanie danych i ułatwiony przepływ informacji sprawi, że tracenie czasu na wykonywanie prozaicznych czy niepotrzebnych czynności odejdzie do przeszłości. Zaoszczędzisz czas potrzebny na generowanie raportów, wykonywanie operacji księgowych, przydzielanie zadań itd.
Automatyzacja procesów. Dzięki temu nie tylko ograniczysz czas potrzebny na realizację określonych zadań, ale także wyeliminujesz ryzyko przypadkowych błędów. Uporządkujesz poszczególne procedury, co sprawi, że zapomnisz o chaosie, a Twoi pracownicy będą mogli skupić się na zadaniach, które rzeczywiście wymagają ich kreatywności i zaangażowania. Resztą zajmie się ERP, który świetnie poradzi sobie z automatyzacją powtarzających się czynności.
Efektywne zarządzanie zasobami. Dzięki planom i prognozom będziesz dokładnie wiedzieć, jakich zasobów i w jakiej ilości potrzebuje Twoja firma. Co więcej, system ERP pomoże Ci nimi wydajnie dysponować.
Obniżenie kosztów operacyjnych. Jest to możliwe zarówno dzięki automatyzacji, jak i precyzyjnemu planowaniu zasobów czy produkcji. Do oszczędności przyczynią się również wartościowe analizy, które możesz przeprowadzać dzięki danym generowanym i gromadzonym w oprogramowaniu.
Łatwiejszy dostęp do danych i szybsze podejmowanie decyzji. ERP oferuje wybranym osobom dostęp do kompleksowej wiedzy na temat kondycji firmy, a także prognoz dotyczących przyszłości, co pozwala podejmować trafne biznesowe decyzje – szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
Optymalizacja procesów magazynowych. Trudno dziś wyobrazić sobie istnienie firmy produkcyjnej bez systemu ERP. Przyczyni się on do automatyzacji wielu zadań, co pozwoli na wyeliminowanie pomyłek, które mogą powodować przestoje i związane z nimi straty. Co więcej, dzięki niemu zrezygnujesz z nierentownego wykorzystywania przestrzeni magazynowych.
Poprawa jakości i efektywności pracy. Dzieje się tak z wielu powodów – chociażby automatyzacji powtarzalnych zadań, lepszego przepływu informacji, możliwości wyznaczania KPI czy kontroli czasu pracy. Większa efektywność pracowników przekłada się oczywiście na zyski organizacji.
Ograniczenie możliwości pomyłek i błędów. Sztuczna inteligencja i automatyzacja nigdy w pełni nie zastąpią ludzi. Mogą jednak skutecznie zwiększać efektywność ich pracy – np. poprzez ograniczanie występowania prozaicznych błędów.
Nowe możliwości rozwoju. Oprogramowanie ERP dla firm to nie tylko wiele funkcji, ale także możliwość generowania wielu użytecznych raportów. To wszystko pozwala znacznie lepiej analizować wyniki biznesowe i sytuację na rynku, a co za tym idzie – identyfikować nowe szanse na rozwój.
Microsoft Dynamics NAV okazał się systemem szytym na miarę naszych potrzeb. Usprawnienie poszczególnych obszarów firmy wynikające z wdrożenia kompleksowego rozwiązania przyczyniło się do wzrostu efektywności pracy i możliwości jej dalszego rozwoju.
Wybraliśmy rozwiązanie NMI ERP firmy Microsoft ze względu na jego elastyczność, skalowalność oraz gwarancję dynamicznego rozwoju wraz ze zmieniającymi się potrzebami, jaką dają stabilny dostawca oraz integrator systemu.
Sprawdź, jakie są możliwości systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central w zakresie polskich przepisów prawnych i integracji z zewnętrznymi systemami lub pobierz przewodnik po całym systemie. Możesz też skontaktować się z naszym ekspertem.
Odkryj nowe możliwości z Microsoft Dynamics 365 Business Central
Jak wybrać system ERP?
Wybierając system ERP, weź pod uwagę przede wszystkim to, aby w jak największym stopniu był on dostosowany do Twojej organizacji. Dobrze przemyśl tę decyzję – tego typu narzędzia to rozwiązania na lata, które rozwijają się wraz z Twoim biznesem.
Obawy przed implementacją systemu ERP
Obawy przed zmianą to całkowicie naturalne i pozytywne zjawisko. Pomogą Ci one zidentyfikować swoje potrzeby i wybrać rozwiązanie w największym stopniu odpowiadające na potrzeby Twojego biznesu.
Czego najczęściej obawiają się przedsiębiorcy?
Że rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla ich firmy. Nie ma narzędzi idealnych. Dobry system ERP powinien zintegrować najważniejsze aspekty funkcjonowania Twojej organizacji, łącząc je w jeden system i zapewniając tym samym wszystkim pracownikom dostęp do jednej bazy danych. Bardzo ważny jest więc wybór partnera technologicznego, który pomoże Ci to osiągnąć.
Że modernizacja ERP wykracza poza ich budżet. Poszczególne moduły możesz kupować osobno – nie musisz od razu korzystać ze wszystkich możliwości programu. Nie musisz inwestować w funkcje, których nie będziesz używać.
Że stracą dostęp do systemów, z których korzystają obecnie. Założenie jest takie, aby system ERP łączył w sobie funkcje wszystkich innych rozwiązań, z których korzystasz. Co więcej, możesz go zintegrować z narzędziami zewnętrznymi – według swoich potrzeb.
System ERP wspiera rozwój firmy
Współczesna biznesowa rzeczywistość jest bardzo dynamiczna. Wszystkie firmy muszą być gotowe na zmiany i rozwój, a wraz z nimi narzędzia, z których korzystają. Co to oznacza w przypadku systemu ERP?
Posiada aplikację mobilną zintegrowaną z systemem. W dzisiejszym świecie dostęp do danych niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdujesz, to podstawa. Twórcy najlepszych systemów ERP doskonale to rozumieją. Już w wersji systemu Microsoft Dynamics 2016 została wprowadzona możliwość korzystania z aplikacji mobilnej dla systemów Android, iOS i Windows.
Rozwija się wraz z Twoją firmą. Rozwój to naturalny element strategii Twojej firmy. Nowoczesne, zawansowane systemy ERP umożliwiają dodawanie nowych funkcji, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Co więcej, nowe opcje są wprowadzane wraz z każdą aktualizacją systemu.
Oferuje wsparcie dla starszych wersji systemu. Wybierz model, który oferuje coroczną aktualizację – jak Microsoft Dynamics 365 Business Central. Wybór takiego rozwiązania oznacza znacznie niższe koszty niż w przypadku konieczności samodzielnego aktualizowania starszych wersji innych systemów.
Umożliwia płynne zarządzanie i przepływ danych. Istotą systemów ERP jest to, aby stwarzały one dostęp do jednej, wspólnej bazy danych dla wszystkich działów i całej firmy. Microsoft Dynamics 365 Business Central umożliwia połączenie funkcji rozwiązania ERP z narzędziami takimi jak Office 365 (Microsoft 365), Power BI, Microsoft Azure czy Dynamics 365.
Jest zgodny z aktualnymi przepisami prawa. Mowa tu przede wszystkim o aktualizacjach w zakresie księgowości. Warto więc wiedzieć, że do każdej aktualizacji Dynamics 365 Business Central tworzony jest specjalny moduł polskiej funkcjonalności, który zawiera narzędzia wymagane przez rodzime prawo.
Zachowuje wydajność mimo dynamicznego rozwoju. Oprogramowanie jest stabilne i bezpieczne – liczba jego użytkowników nie wpływa na jego wydajność czy stabilność. Dzieje się tak oczywiście pod warunkiem profesjonalnej opieki dostawcy.
System ERP na serwerze czy w chmurze?
Stoisz przed wdrożeniem pierwszego systemu ERP? Prawdopodobnie wiesz już, że oprogramowania tego typu mogą działać w chmurze lub na serwerach przedsiębiorstwa.
Które rozwiązanie warto wybrać? Aby dokonać przemyślanego wyboru, weź pod uwagę poniższe aspekty.
Koszty utrzymania programu. Własna infrastruktura wymaga inwestycji w budowę serwerowni, a następnie jej utrzymanie. To z kolei rodzi konieczność zatrudniania specjalistów, co jest opłacalne tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw. Dla firm z sektora MŚP znacznie bardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem jest więc ERP w chmurze.
Bezpieczeństwo. Systemy ERP to ogrom danych, które muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dostawcy rozwiązań chmurowych ponoszą ogromne inwestycje w zabezpieczenie zasobów przed cyberzagrożeniami. Co więcej, tego typu systemy są również wyposażone w mechanizmy, które wykonują kopie zapasowe danych.
Skalowalność. Twoja firma będzie się rozwijać i zmieniać. W pewnych okresach możesz zmniejszać ilość wykorzystywanych zasobów – np. jeżeli działasz w branży, w której ważną rolę odgrywa sezonowość. Twój system ERP powinien być gotowy na oba te scenariusze. W przypadku rozwiązań tradycyjnych oznacza to czasochłonną konieczność rozbudowywania infrastruktury lub jej modyfikacji.
Ile kosztuje system ERP?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Całkowity koszt ERP jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim wynika on jednak z potrzeb i rozmiarów przedsiębiorstwa.
Na koszt systemu ERP wpływają różne aspekty. Oto najważniejsze z nich.
Cena licencji systemu. Oprogramowania ERP są zazwyczaj dostępne w kilku wariantach licencyjnych, a ich cena zależy od liczby użytkowników, którzy mają korzystać z narzędzia. Możesz wykupić licencję dożywotnio, co wiąże się w wysoką opłatą jednorazową, lub uiszczać ją co miesiąc.
Zakres funkcji. Systemy ERP występują w kilku wersjach. Jak łatwo się domyślić, im droższa wersja, tym więcej zaawansowanych funkcji posiada.
Ogólny koszt wdrożenia. Zakup systemu nie jest równoznaczny z jego instalacją. Tym może zająć się sam dostawca danego rozwiązania lub firma specjalizująca się we wdrożeniach. Koszt implementacji zależy przede wszystkim od wybranego systemu, jego licencji oraz funkcji.
Serwis i asysta powdrożeniowa. Rola firmy wdrożeniowej nie kończy się na implementacji systemu. Jej rolą jest także zapewnienie Ci niezbędnego wsparcia, a w razie potrzeby – rozwijanie narzędzia o nowe funkcje, jego optymalizacja i eliminowanie ewentualnych usterek. To wszystko oznacza dodatkowy koszt, z którym warto się liczyć.
Koszt infrastruktury. Możesz wybrać oprogramowanie instalowane na własnych serwerach lub działające w chmurze. W tym pierwszym wypadku musisz liczyć się z kosztem budowy infrastruktury, a w drugim – opłatą za zużyte w danym okresie rozliczeniowym zasoby.
Jakie są dostępne modele zakupu systemu ERP?
Model tradycyjny. Kupujesz oprogramowanie, które jest instalowane na Twoim serwerze. Dokonujesz jednorazowej opłaty i zyskujesz dożywotni dostęp do programu.
Model SaaS (Software as a Service). W zamian za dostęp do programu opłacasz okresowy abonament lub licencję. System ERP działa w chmurze – gdy przestajesz za niego płacić, tracisz do niego dostęp.
Model ASP (Application Service Provider). Jeżeli wybierzesz ten model nie będziesz ponosić ustalonej z góry kwoty na licencję. Zamiast tego wnosisz opłatę proporcjonalną do stopnia wykorzystania oprogramowania.
Jak przygotować swoją firmę do wdrożenia ERP?
To między innymi od jej odpowiedniego przygotowania zależy sukces implementacji ERP. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Określ obszary, które wymagają zmiany
Czy chodzi Ci o planowanie zasobów przedsiębiorstwa, produkcję, kwestie związane z księgowością lub sprzedażą i marketingiem? A może o wszystkie z powyższych? Określ swoje cele i poinformuj o nich firmę wdrożeniową. Dzięki temu dużo łatwiej będzie wypracować pożądane wyniki i dobrać optymalne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.
Określ środki i budżet niezbędny do wdrożenia
Przed ostateczną decyzją na temat wyboru systemu ERP i jego zastosowania w Twojej organizacji określ środki, które możesz przeznaczyć na jego implementację. Pozwoli to podjąć przemyślaną decyzję i dostosować oprogramowanie w najbardziej korzystny dla Twojego biznesu sposób – również pod kątem finansowym.
Przygotuj plan wdrożenia
Pomoże Ci w tym profesjonalna firma wdrożeniowa. W planie należy uwzględnić przede wszystkim harmonogram poszczególnych prac, podział zadań, a także pełną koncepcję rozwiązania.
Bądź gotowa/y na zmiany
Zintegrowany system informatyczny ERP ułatwia prowadzenie biznesu. Jego implementacja w wielu przypadkach oznacza jednak konieczność wprowadzenia pewnych zmian. Mowa tu np. o reorganizacji pracy działów czy tworzeniu nowych stanowisk.
Pamiętaj jednak, że są to zmiany na lepsze, które zaowocują wzrostem zysków poszczególnych działań.
Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?
Może być to kilka tygodni, a równie dobrze – kilka miesięcy. Dokładny czas zależy od wielu czynników. Wpływ mają przede wszystkim potrzeby Twojej firmy, ilość przetwarzanych danych i dostosowywanie poszczególnych funkcji, a także dokładność testów czy konieczność przeprowadzania szkoleń. Wdrożenie Microsoft Dynamics 365 Business Central, przeprowadzane przez NMI ERP trwa średnio 6 miesięcy.
Jaki jest zwrot z inwestycji w system ERP?
To kolejne pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie ma wątpliwości, że system ERP pozwala wygenerować oszczędności i obniżyć koszty wielu działań. To, ile dokładnie zyskasz, zależy jednak od wybranego rozwiązania i stopnia dostosowania jego funkcji do wyzwań, z którymi mierzy się Twoja organizacja.
Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?
Implementacja w wykonaniu profesjonalnej firmy wdrożeniowej zawsze powinna zaczynać się od poznania i analizy Twoich potrzeb. To ona umożliwia ustalenie harmonogramu wdrożenia, a także kosztów całego przedsięwzięcia. W NMI ERP opracowujemy szczegółowy plan wdrożenia, na każdym etapie konsultowany z klientem i jego pracownikami. We wdrożeniach systemu ERP stosujemy rekomendowaną przez Microsoft metodologię Sure Step. Zajmujemy się importem danych, konfiguracją systemu i dostosowujemy go do Twoich wymagań.
Czy wdrożenie systemu wymaga zmiany sprzętu?
Nie, większość oprogramowań ERP działa w chmurze, co oznacza, że nie musisz ich instalować na żadnym urządzeniu. Aby z nich korzystać, wystarczy sprzęt z dostępem do Internetu. Nie musisz być nawet w biurze!
Czy można integrować oprogramowanie ERP z innymi programami?
Oczywiście. Jeżeli uważasz, że połączenie systemu z innym programem zwiększy efektywność Twoich działań, poinformuj o tym przed wdrożeniem. Wykonanie integracji w zdecydowanej większości przypadków jest możliwe.
Jakie wsparcie po wdrożeniu otrzymam?
Wyjaśnimy Ci, jak działa system i będziemy wspierać Cię w jego używaniu. W razie potrzeby wprowadzimy dodatkowe usprawnienia i automatyzacje. Z przyjemnością zaprojektujemy również nowe funkcje i zadbamy o to, aby narzędzie rozwijało się wraz z Twoją firmą i zespołem.
Rafał Dziduch Business Development Manager
Zapytaj o wdrożenie!
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie współpracy i systemu ERP, zapraszamy do kontaktu: