System ERP

Wdrożenie systemu ERP to wejście na nowy poziom biznesu

Każde przedsiębiorstwo prowadzi wiele różnorodnych działań – wystarczy wspomnieć o sprzedaży, marketingu, księgowości, procesie produkcji czy rekrutacji. Wszystkie z nich muszą być realizowane przez specjalistów, których wspierają profesjonalne programy.

Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, wiele firm wykorzystuje do tego celu co najmniej kilka różnych narzędzi. Tymczasem mogą one korzystać z jednego oprogramowania, czyli właśnie systemu ERP.

Dowiedz się więcej o systemach ERP!

Przewiń po więcej arrow_downward

CRM to oprogramowanie, które umożliwia także personalizację kampanii marketingowych, zwiększając ich skuteczność. Dodatkowo, narzędzia analityczne wbudowane w systemy CRM pozwalają na dogłębną analizę danych, umożliwiając podejmowanie świadomych decyzji biznesowych. Systemy CRM usprawniają zarządzanie usługami terenowymi, integrację z innymi systemami biznesowymi oraz mobilny dostęp do danych, co zwiększa elastyczność i wydajność pracy zespołów sprzedażowych. 

Dlaczego powstały systemy ERP?

Współcześni przedsiębiorcy doskonale rozumieją, że zarządzanie firmą wymaga korzystania ze specjalistycznych systemów. Dane są dziś na wagę złota, a transformacja cyfrowa nie zwalnia. W obliczu tych wyzwań program ERP pomoże Ci monitorować i optymalizować wszystkie procesy w Twojej firmie.

Systemy MRP

Współczesne systemy ERP są następcami systemów MRP (Material Requirements Planning), służących do planowania zapotrzebowania materiałowego, czyli po prostu obsługi produkcji. Rozwiązania tego typu umożliwiają kontrolę stanów magazynowych, zarządzanie procesami związanymi z obsługą zamówień czy planowanie produkcji.

Integracja zasobów przedsiębiorstwa

Sukces systemów MRP był impulsem do stworzenia oprogramowania, które umożliwi gromadzenie danych i zarządzanie wieloma obszarami w firmie – a nie tylko produkcją. Właśnie tak powstały współczesne systemy ERP, które stanowią swoiste centrum dowodzenia przedsiębiorstwem w ogóle i każdym z jego działów z osobna.

Funkcje i możliwości systemu ERP – kluczowe obszary

Definicje czy historia powstania systemów ERP to jedno. Dla Ciebie na pewno znacznie bardziej wartościową informacją jest to, do czego w praktyce może przydać Ci się takie rozwiązanie.

Systemy ERP posiadają naprawdę wiele funkcji. W zależności od wybranego przez Ciebie programu jego funkcjonalność można dodatkowo personalizować – tak, by dane rozwiązanie w jak największym stopniu odpowiadało na potrzeby Twojej organizacji. Jest tak w przypadku systemów klasy ERP Microsoft Dynamics.

Najważniejsze możliwości tego typu programów obejmują następujące aspekty funkcjonowania firmy:

 • Finanse i księgowość. Zintegrowany system ERP pomoże Ci uporządkować dane związane z finansami Twojej firmy, co pozwoli podejmować lepsze biznesowe decyzje. Za jego pośrednictwem rozliczysz należności, zaksięgujesz transakcje, obsłużysz konta bankowe oraz przygotujesz sprawozdania finansowe. Co więcej, umożliwi on automatyzację zdecydowanej większości procesów związanych z księgowością. Systemy ERP są oczywiście aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że są one zgodne z aktualnymi regulacjami prawnymi.
 • Kadry i płace. Dzięki ERP zautomatyzujesz żmudne procesy związane z obsługą kadr i płac. Z łatwością wygenerujesz listy płac i zadbasz o obieg dokumentów kadrowych. W ogromnym stopniu ułatwi on również obliczanie wynagrodzeń – za sprawą definiowania poszczególnych parametrów wypłat.
 • Serwis. W Twojej firmie wciąż dobrze ma się papierowy obieg dokumentów serwisowych, a ewidencja umów ogranicza się do ich przechowywania w segregatorach i szafkach? Bez wątpienia potrzebujesz systemu ERP, który umożliwi Ci pełną kontrolę nad obsługą danego zlecenia, monitorowanie kosztów i analizę rentowności umów serwisowych. Co więcej, taki program automatycznie wygeneruje wszystkie faktury, umowy i powiadomienia dla klientów. Dokumenty będą przechowywane w wersji elektronicznej, dzięki czemu zyskasz do nich natychmiastowy i wygodny dostęp.
 • Produkcja. Program ERP pozwoli na prognozowanie i planowanie, a także zarządzanie samym procesem produkcji i zasobami. Dzięki niemu oszacujesz czas realizacji poszczególnych zamówień, a także określisz, a następnie skontrolujesz wskaźniki jakości. Zyskasz dostęp do statystyk dotyczących wydajności i obłożenia konkretnych aspektów produkcji i zautomatyzujesz znaczącą część procesów.
 • Sprzedaż i marketing. Nowoczesne systemy ERP sprawiają, że możesz przechowywać wszystkie dane dotyczące klientów w jednym miejscu – mowa tu o informacjach dotyczących wcześniejszych zakupów, wartości sprzedaży, datach transakcji itd. Usprawnia to przepływ informacji, a co za tym idzie – zwiększa efektywność działań marketingowych i sprzedażowych. Programy posiadają funkcje ułatwiające: ofertowanie, fakturowanie, prowadzenie analityki i mierzenie działań, ustalania cen i rabatów.
 • Magazyn i zasoby. System ERP 365 Business Central sprawia, że możesz skrócić procesy magazynowe nawet o 30%. Umożliwia on między innymi zarządzanie zapasami, obsługę cross-dockingu, automatyczną selekcję towarów szybkorotujących czy mobilną obsługę magazynu. Dzięki niemu możliwe jest również optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej oraz korzystanie z systemu kodów kreskowych.
 • Zarządzanie projektami. System ERP umożliwia monitorowanie realizacji poszczególnych projektów, ale także sprawowanie kontroli nad budżetem i zasobami. Dzięki niemu przypiszesz czynności do konkretnych osób, a także przeanalizujesz najważniejsze statystyki dotyczące projektu.
 • Zakupy. Planowanie zakupów, automatyzacja kontroli i uzupełniania stanów magazynowych, tworzenie historii transakcji, monitoring terminowości dostaw – Microsoft Dynamics 365 Business Central sprawi, że wszystkie te czynności staną się dziecinnie proste. Dzięki systemowi ERP zyskasz dostęp do pełnych informacji na temat cen, rabatów, dodatkowych kosztów oraz prognozowanych terminów realizacji zamówień.
 • BI – raporty i analizy. ERP pomoże Ci lepiej zrozumieć swój biznes. Oprogramowanie wygeneruje przejrzyste i obiektywne raporty, które pozwolą Ci przeprowadzać efektywne analizy, wyciągać trafne wnioski i podejmować słuszne biznesowe decyzje.

Poszczególne funkcje systemów informatycznych ERP już same w sobie mogą robić wrażenie. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki nim możesz zintegrować wszystkie obszary w firmie ze sobą. Przykład? Produkcja będzie zsynchronizowana z działem zakupów, sprzedaży i marketingu, a kadry i płace – z zarządzaniem projektami.

Najlepszy czas na wdrożenie systemu ERP

Każda inwestycja powinna się zwrócić. To oczywiste. Jest tak również w przypadku systemów ERP. To całkowicie zrozumiałe, że chcesz mieć pewność, że potrzebujesz takiego oprogramowania i właśnie teraz jest idealny moment na to, aby je wdrożyć. Dowiedz się, czy w Twojej firmie pojawiają się następujące problemy:

Podstawowe elementy, które powinna mieć platforma CRM to:

 • Łączność z danymi — wszystkie brane pod uwagę rozwiązania CRM powinny mieć możliwość łączenia się ze wszystkimi źródłami danych i procesami biznesowymi oraz udostępniać te dane wszystkim osobom, które ich potrzebują.
 • Dostarczanie w chmurze — rozwiązanie SaaS (oprogramowanie jako usługa) dostarczane za pośrednictwem chmury oznacza mniej czynności konserwacyjnych w infrastrukturze IT, stałe aktualizacje mające na celu zachowanie aktualności bieżącego oprogramowania oraz silniejsze zabezpieczenia niż większość organizacji może zapewnić samodzielnie.
 • Dostęp mobilny — style i miejsca pracy zmieniły się, a pracownicy muszą mieć możliwość uzyskiwania dostępu do danych i platform na dowolnym urządzeniu, z każdego miejsca i w każdej chwili.
 • Obserwujesz problemy w przepływie informacji. System ERP to w praktyce jedna baza danych, z której mogą korzystać wszystkie zespoły w Twojej firmie. Gdy pracownicy zyskają do niej dostęp, od razu zaobserwujesz poprawę w przepływie informacji i komunikacji wewnętrznej w ogóle.
 • Tracisz kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. Rozwiązanie ERP pozwala monitorować stan finansów przedsiębiorstwa, ale także zautomatyzować wiele procesów związanych z fakturowaniem, opłacaniem należności czy księgowością.
 • Efektywność lub jakość pracy w Twojej firmie spada. Może to być wina złego planowania lub chaosu informacyjnego. Wiesz już, jak rozwiązać te problemy.
 • Twoja firma dynamicznie się rozwija. Wraz z rozwojem przybywa zarówno danych, jak i procesów biznesowych. System ERP pomoże Ci je uporządkować i skutecznie nimi zarządzać.
 • Pracownicy często popełniają te same błędy, a w firmie panuje chaos organizacyjny. Oznacza to, że potrzebujesz narzędzia, które umożliwi bardziej wydajne zarządzanie przedsiębiorstwem – czyli systemu ERP.

System ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central – narzędzie wspierające biznes

Microsoft Dynamics 365 Business Central (dawniej Dynamics NAV) to kompletny system ERP, który umożliwi Ci integrację wszystkich obszarów działalności Twojej organizacji. Zoptymalizujesz dzięki niemu kluczowe procesy w Twojej firmie, poprawiając przy tym ich wydajność i zwiększając satysfakcję klientów.

Microsoft Dynamics 365 Business Central można zintegrować z różnymi narzędziami, co dodatkowo zwiększa jego możliwości i umożliwia maksymalne dostosowanie do wymagań Twojego przedsiębiorstwa. Mogą to być zarówno narzędzia Microsoft jak i inne.

Poznaj narzędzia Microsoft Power Platform!

 • App Source. To platforma, na której znajdziesz rozwiązania chmurowe rozwijane przez sieć partnerską Microsoft. Możesz dzięki niej pozyskać narzędzie, które dodatkowo zwiększy funkcjonalność Twojego systemu ERP.
 • Power BI. Jest to narzędzie, które pozwala na zaawansowaną wizualizację danych, a także automatyzację działań związanych z przetwarzaniem i raportowaniem.
 • Power Apps. To platforma, która umożliwia użytkownikom Microsoft Dynamics 365 Business Central tworzenie prostych aplikacji bez umiejętności programistycznych.
 • Power Automate. To narzędzie umożliwiające tworzenie automatyzacji.
 • Extensions. To dzięki tej funkcji możliwe jest dodawanie modyfikacji czy nowych funkcji do narzędzia.
 • Connect Apps. Elastyczne API, które umożliwia integrację z programami zewnętrznymi.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach partnerskich more_horiz

Zobacz nagranie wideo, prezentujące możliwości systemu

Centralnym elementem systemu jest Widok główny użytkownika. Po zalogowaniu do systemu użytkownik widzi pulpit przygotowany specjalnie dla jego roli. Na pulpicie widoczne są następujące elementy:

 • poszczególne działania,
 • wykresy wizualizujące wybrane dane,
 • oraz najbardziej potrzebne informacje, dostosowane do konkretnej roli.

Dostęp do informacji w systemie ERP jest łatwy, wymagana jest jednak poprawna autoryzacja dostępu. Zakres dostępu do danych jest uzależniony od roli i stanowiska danej osoby w organizacji.

Korzyści z wdrożenia systemu ERP

Firmy, które zdecydowały się na inwestycję w oprogramowanie ERP, obserwują zwiększoną wydajność poszczególnych procesów biznesowych i poprawę wyników przedsiębiorstwa. Dokładne korzyści wdrożenia narzędzia zależą oczywiście od potrzeb firmy i wybranego przez nią rozwiązania.

Możesz jednak liczyć na to, że odpowiedni system zapewni Twojemu biznesowi liczne korzyści. Jakie?

Microsoft Dynamics NAV okazał się systemem szytym na miarę naszych potrzeb. Usprawnienie poszczególnych obszarów firmy wynikające z wdrożenia kompleksowego rozwiązania przyczyniło się do wzrostu efektywności pracy i możliwości jej dalszego rozwoju.

Zobacz więcej opinii naszych klientów more_horiz

Poznaj opinię specjalistów z innych firm

Poznaj opinię specjalistów z innych firm

Odkryj nowe możliwości z Microsoft Dynamics 365 Business Central

Jak wybrać system ERP?

Wybierając system ERP, weź pod uwagę przede wszystkim to, aby w jak największym stopniu był on dostosowany do Twojej organizacji. Dobrze przemyśl tę decyzję – tego typu narzędzia to rozwiązania na lata, które rozwijają się wraz z Twoim biznesem.

Obawy przed implementacją systemu ERP

Obawy przed zmianą to całkowicie naturalne i pozytywne zjawisko. Pomogą Ci one zidentyfikować swoje potrzeby i wybrać rozwiązanie w największym stopniu odpowiadające na potrzeby Twojego biznesu. 

Czego najczęściej obawiają się przedsiębiorcy?

 • Że rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla ich firmy. Nie ma narzędzi idealnych. Dobry system ERP powinien zintegrować najważniejsze aspekty funkcjonowania Twojej organizacji, łącząc je w jeden system i zapewniając tym samym wszystkim pracownikom dostęp do jednej bazy danych. Bardzo ważny jest więc wybór partnera technologicznego, który pomoże Ci to osiągnąć.
 • Że modernizacja ERP wykracza poza ich budżet. Poszczególne moduły możesz kupować osobno – nie musisz od razu korzystać ze wszystkich możliwości programu. Nie musisz inwestować w funkcje, których nie będziesz używać.
 • Że stracą dostęp do systemów, z których korzystają obecnie. Założenie jest takie, aby system ERP łączył w sobie funkcje wszystkich innych rozwiązań, z których korzystasz. Co więcej, możesz go zintegrować z narzędziami zewnętrznymi – według swoich potrzeb.

System ERP wspiera rozwój firmy

Współczesna biznesowa rzeczywistość jest bardzo dynamiczna. Wszystkie firmy muszą być gotowe na zmiany i rozwój, a wraz z nimi narzędzia, z których korzystają. Co to oznacza w przypadku systemu ERP?

 • Posiada aplikację mobilną zintegrowaną z systemem. W dzisiejszym świecie dostęp do danych niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdujesz, to podstawa. Twórcy najlepszych systemów ERP doskonale to rozumieją. Już w wersji systemu Microsoft Dynamics 2016 została wprowadzona możliwość korzystania z aplikacji mobilnej dla systemów Android, iOS i Windows.
 • Rozwija się wraz z Twoją firmą. Rozwój to naturalny element strategii Twojej firmy. Nowoczesne, zawansowane systemy ERP umożliwiają dodawanie nowych funkcji, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Co więcej, nowe opcje są wprowadzane wraz z każdą aktualizacją systemu.
 • Oferuje wsparcie dla starszych wersji systemu. Wybierz model, który oferuje coroczną aktualizację – jak Microsoft Dynamics 365 Business Central. Wybór takiego rozwiązania oznacza znacznie niższe koszty niż w przypadku konieczności samodzielnego aktualizowania starszych wersji innych systemów.
 • Umożliwia płynne zarządzanie i przepływ danych. Istotą systemów ERP jest to, aby stwarzały one dostęp do jednej, wspólnej bazy danych dla wszystkich działów i całej firmy. Microsoft Dynamics 365 Business Central umożliwia połączenie funkcji rozwiązania ERP z narzędziami takimi jak Office 365 (Microsoft 365), Power BI, Microsoft Azure czy Dynamics 365.
 • Jest zgodny z aktualnymi przepisami prawa. Mowa tu przede wszystkim o aktualizacjach w zakresie księgowości. Warto więc wiedzieć, że do każdej aktualizacji Dynamics 365 Business Central tworzony jest specjalny moduł polskiej funkcjonalności, który zawiera narzędzia wymagane przez rodzime prawo.
 • Zachowuje wydajność mimo dynamicznego rozwoju. Oprogramowanie jest stabilne i bezpieczne – liczba jego użytkowników nie wpływa na jego wydajność czy stabilność. Dzieje się tak oczywiście pod warunkiem profesjonalnej opieki dostawcy.

System ERP na serwerze czy w chmurze?

Stoisz przed wdrożeniem pierwszego systemu ERP? Prawdopodobnie wiesz już, że oprogramowania tego typu mogą działać w chmurze lub na serwerach przedsiębiorstwa.

Które rozwiązanie warto wybrać? Aby dokonać przemyślanego wyboru, weź pod uwagę poniższe aspekty.

Ile kosztuje system ERP?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Całkowity koszt ERP jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim wynika on jednak z potrzeb i rozmiarów przedsiębiorstwa.

Na koszt systemu ERP wpływają różne aspekty. Oto najważniejsze z nich.

Jakie są dostępne modele zakupu systemu ERP?

 • Model tradycyjny. Kupujesz oprogramowanie, które jest instalowane na Twoim serwerze. Dokonujesz jednorazowej opłaty i zyskujesz dożywotni dostęp do programu.
 • Model SaaS (Software as a Service). W zamian za dostęp do programu opłacasz okresowy abonament lub licencję. System ERP działa w chmurze – gdy przestajesz za niego płacić, tracisz do niego dostęp.
 • Model ASP (Application Service Provider). Jeżeli wybierzesz ten model nie będziesz ponosić ustalonej z góry kwoty na licencję. Zamiast tego wnosisz opłatę proporcjonalną do stopnia wykorzystania oprogramowania.

Jak przygotować swoją firmę do wdrożenia ERP?

To między innymi od jej odpowiedniego przygotowania zależy sukces implementacji ERP. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Określ obszary, które wymagają zmiany

Czy chodzi Ci o planowanie zasobów przedsiębiorstwa, produkcję, kwestie związane z księgowością lub sprzedażą i marketingiem? A może o wszystkie z powyższych? Określ swoje cele i poinformuj o nich firmę wdrożeniową. Dzięki temu dużo łatwiej będzie wypracować pożądane wyniki i dobrać optymalne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.

Określ środki i budżet niezbędny do wdrożenia

Przed ostateczną decyzją na temat wyboru systemu ERP i jego zastosowania w Twojej organizacji określ środki, które możesz przeznaczyć na jego implementację. Pozwoli to podjąć przemyślaną decyzję i dostosować oprogramowanie w najbardziej korzystny dla Twojego biznesu sposób – również pod kątem finansowym.

Przygotuj plan wdrożenia

Pomoże Ci w tym profesjonalna firma wdrożeniowa. W planie należy uwzględnić przede wszystkim harmonogram poszczególnych prac, podział zadań, a także pełną koncepcję rozwiązania.

Bądź gotowa/y na zmiany

Zintegrowany system informatyczny ERP ułatwia prowadzenie biznesu. Jego implementacja w wielu przypadkach oznacza jednak konieczność wprowadzenia pewnych zmian. Mowa tu np. o reorganizacji pracy działów czy tworzeniu nowych stanowisk.

Pamiętaj jednak, że są to zmiany na lepsze, które zaowocują wzrostem zysków poszczególnych działań.

Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

Może być to kilka tygodni, a równie dobrze – kilka miesięcy. Dokładny czas zależy od wielu czynników. Wpływ mają przede wszystkim potrzeby Twojej firmy, ilość przetwarzanych danych i dostosowywanie poszczególnych funkcji, a także dokładność testów czy konieczność przeprowadzania szkoleń. Wdrożenie Microsoft Dynamics 365 Business Central, przeprowadzane przez NMI ERP trwa średnio 6 miesięcy.

Jaki jest zwrot z inwestycji w system ERP?

To kolejne pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie ma wątpliwości, że system ERP pozwala wygenerować oszczędności i obniżyć koszty wielu działań. To, ile dokładnie zyskasz, zależy jednak od wybranego rozwiązania i stopnia dostosowania jego funkcji do wyzwań, z którymi mierzy się Twoja organizacja.

Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?

Implementacja w wykonaniu profesjonalnej firmy wdrożeniowej zawsze powinna zaczynać się od poznania i analizy Twoich potrzeb. To ona umożliwia ustalenie harmonogramu wdrożenia, a także kosztów całego przedsięwzięcia. W NMI ERP opracowujemy szczegółowy plan wdrożenia, na każdym etapie konsultowany z klientem i jego pracownikami. We wdrożeniach systemu ERP stosujemy rekomendowaną przez Microsoft metodologię Sure Step. Zajmujemy się importem danych, konfiguracją systemu i dostosowujemy go do Twoich wymagań.

Czy wdrożenie systemu wymaga zmiany sprzętu?

Nie, większość oprogramowań ERP działa w chmurze, co oznacza, że nie musisz ich instalować na żadnym urządzeniu. Aby z nich korzystać, wystarczy sprzęt z dostępem do Internetu. Nie musisz być nawet w biurze!

Czy można integrować oprogramowanie ERP z innymi programami?

Oczywiście. Jeżeli uważasz, że połączenie systemu z innym programem zwiększy efektywność Twoich działań, poinformuj o tym przed wdrożeniem. Wykonanie integracji w zdecydowanej większości przypadków jest możliwe.

Jakie wsparcie po wdrożeniu otrzymam?

Wyjaśnimy Ci, jak działa system i będziemy wspierać Cię w jego używaniu. W razie potrzeby wprowadzimy dodatkowe usprawnienia i automatyzacje. Z przyjemnością zaprojektujemy również nowe funkcje i zadbamy o to, aby narzędzie rozwijało się wraz z Twoją firmą i zespołem.Rafał Dziduch
Business Development Manager

Zapytaj o wdrożenie!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz z nami współpracować, zapraszamy do kontaktu:

  +48 532 743 468

  biuro@nmierp.pl

Napisz do nas!