Obsługa magazynu wysokiego składowania
Definiowanie struktury magazynu
W celu przygotowania programu do prowadzenia magazynu należy w systemie zdefiniować jego strukturę, która będzie odzwierciedlała rzeczywistą organizację przestrzeni magazynowej. Struktura ta powinna być hierarchiczna, co umożliwi prawidłową lokalizację zasobów.
Zarządzanie przestrzenią magazynową
Za pomocą nowoczesnego systemu możliwe jest zarządzanie wszystkimi procesami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania magazynu, w tym także działań wymagających bardzo zaawansowanych procesów logistycznych, jak na przykład przeładunek komplementarny cross-docking.
Funkcjonalność przeładunku komplementarnego jest sposobem na oszczędzenie czasu i wysiłku poprzez bezpośrednie kierowanie zapasów ze strefy przyjęć do wydania bez umieszczania zapasów w magazynie. Cross-docking wymaga precyzyjnego zsynchronizowania wszystkich dostaw, zarówno wewnętrznych i zewnętrznych tak, żeby zasoby znalazły się w miejscu przeładunku w ściśle określonym czasie. W tym modelu zasoby nie są składowane, co zmniejsza koszty działania magazynu.
Podział magazynu na strefy
W celu sprawnej obsługi procesów magazynowych, należy podzielić magazyn na strefy funkcjonalne, najlepiej odzwierciedlające najważniejsze procesy do wykonania:
- strefa przyjęć
- strefa przeładunku komplementarnego (cross-docking)
- strefa składowania
- strefa kompletacji
- strefa wydań
Zaawansowana obsługa operacji magazynowych
Procesy magazynowe mogą być zintegrowane z drukarkami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych dzięki funkcji ADCS. Możliwe jest również rejestrowanie blokad magazynowych towarów z wadami jakościowymi.
Klasy magazynu, priorytety miejsc składowania, wyposażenie specjalne
Funkcjonalność oferowana przez WMS umożliwia definiowanie klas magazynu, które zapewniają odpowiedni sposób przechowywania zapasów w różnych warunkach, a także przepakowywanie zapasów gromadzonych w większych jednostkach miary na mniejsze.
Mobilna obsługa magazynu
Istnieje możliwość mobilnej obsługi online wszystkich operacji magazynowych, takich jak przyjęcia i przesunięcia, co pozwala na obsługę z dowolnego miejsca i w znacznym stopniu zwiększa efektywność działania magazynu.
Optymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej z funkcją uzupełnienia pojemników
Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, firma potrzebuje narzędzia do automatycznego wykrywania nieużywanego miejsca w pojemnikach oraz obliczania ilości potrzebnej, by całkowicie zapełnić pojemnik. W tym samym czasie takie narzędzie może również sugerować skąd wziąć zapasy i zaktualizować stan pojemnika. Dla tego typu potrzeb, Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje Arkusz Przesunięcia.
Pełna obsługa inwentaryzacji
W każdym momencie możliwe jest zweryfikowanie danych zarejestrowanych w systemie ze stanem faktycznym. W przypadku Magazynu Wysokiego Składowania pomocne jest zwłaszcza wykorzystanie kodów kreskowych oraz etykiet, które znacznie skracają i ułatwiają proces inwentaryzacji.
Ewidencja wewnętrznych operacji magazynowych (logistyka wewnątrzmagazynowa)
Wszystkie działania w obrębie magazynu są rejestrowane w systemie, dzięki czemu powstaje szczegółowa ewidencja dokumentów i podjętych działań takich jak przyjęcie wewnętrzne (PW), rozchód wewnętrzny (RW), a także historia pobrań, odłożeń, zwrotów, przesunięć oraz uzupełnień. System tworzy również ewidencję inwentaryzacji .