Ty też nie możesz doczekać się ponownej pracy z innymi na żywo? Rozwiązania, których używasz do pracy online nie są dla Ciebie wystarczające? Nie ważne, czy odpowiedziałeś twierdząco, firma Microsoft stale pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi ulepszenia pracy hybrydowej. Ważne jest, aby zostały znalezione nowe sposoby połączenia się niezależnie od miejsca pobytu (biuro, dom, podróż). Firma Microsoft uważa, że przyszłością jest właśnie praca hybrydowa i aby osiągnąć w niej sukces należy przekształcić organizację wprowadzając nowe modele operacyjne.
Nowa, hybrydowa, naturalna rzeczywistość
Odkąd COVID-19 zmusił nas do zamknięcia biur i pracy z domu, usługa Microsoft Teams , łączyła w sobie czat, połącznia telefoniczne, spotkania oraz automatyzację procesów biznesowych. Firma Microsoft wstępując w hybrydową rzeczywistość stara się opracować nowe środowisko w usłudze Teams, aby każdy „został usłyszany”, czyli by osoby, które nie mogą być w danej chwili w sali konferencyjnej mogły w równym stopniu uczestniczyć w spotkaniu wraz z osobami obecnymi w sali.
Podczas epidemii zostało zauważone, że praca zdalna działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jesteśmy zmęczeni ciągłymi spotkaniami w wirtualnej rzeczywistości i przeciążeniem cyfrowym, nie umiemy skutecznie oddzielić pracy z domu od prywatnych zajęć, a nasze samopoczucie nie jest dobre. Z pomocą przychodzi firma Microsoft, która wprowadziła Microsoft Viva czyli zintegrowaną platformę środowiska pracownika do usługi Teams, w której pracownicy mogą znaleźć sposób na kontrole swojego czasu pracy.
Ochrona czasu i dbanie o dobre samopoczucie
W odpowiedzi na zwiększony stres, trudności ze skupieniem w pracy zdalnej, firma Microsoft postanowiła wesprzeć użytkowników prezentując rozwiązanie Headspace w aplikacji Viva usługi Teams. Może ona pomóc poprawić kondycję i zmniejszyć stres. Relaks, wyznaczenie godzin pracy, czy też świadome rozpoczęcie dnia to efekty, które uda Ci się uzyskać między innymi dzięki zestawowi medytacji z przewodnikiem, czy ćwiczeniom świadomości. Do tego czasomierze czy czas wyciszenia, by wspomóc równowagę i ochronę czasu prywatnego.
Uczestnictwo na równych, elastycznych zasadach — w domu, w biurze i w podróży
Nowym ulepszeniem hybrydowych środowisk spotkań w aplikacji Rooms usługi Microsoft Teams będzie nowy układ pomieszczenia z galerią wideo na dole, dzięki temu uczestnicy w sali będą mieć lepszy kontakt z tymi zdalnymi i każdy będzie czuł, że ma swoje miejsce przy stole. Aby każdy mógł aktywnie uczestniczyć w spotkaniu zawartość okna będzie otoczona planem spotkania, zadaniami oraz notatkami. Osoby w sali konferencyjnej będą miały dostęp do czatu i będą mogły w nim odpowiadać na komentarze.
W rozwiązaniu Rooms znajdzie się też powiększony obszar wideo oraz dostępne będą nowe układy, aby obrazy zdalnych uczestników były większe i bardziej realistyczne. Co więcej, dostępnych będzie więcej funkcji z klasycznej aplikacji takich jak dynamiczne reakcje, wyróżnianie, do tego przypięcie wiadomości czatu, strumieni wideo oraz odpowiadanie na określoną wiadomość, co pozwala zachować kontekst rozmowy. Automatyczne dodawanie notatek, planu i zadań ze spotkań na nowej stronie głównej programu OneNote to wisienka na torcie.
Firmy Jabra, Logitech, Poly oraz Neat, używają zaawansowanej technologii kamer, aby każda osoba w pomieszczeniu była dobrze widoczna podczas spotkań online. Od teraz dostępne są Inteligentne głośniki Teams od firm EPOS i Yealink, które zostały zaprojektowane specjalnie Teams Rooms. Rozpoznają głos mówiącej i tworzą automatyczne notatki, aby inni mogli skupić się na konwersacji, osoby nieobecne zaś mogą zaznajomić się z zapisem w późniejszym terminie.
Na urządzenia Surface Hub także jest dostępne nowe środowisko Teams Rooms, które zawiera najpopularniejsze funkcje spotkań i kontrolek z wersji klasycznej takich jak zmodernizowaną scenę spotkania, tryb Razem oraz środowisko PowerPoint Live. Na jesieni ma być też dostępne środowisko Microsoft Whiteboars na urządzeniach Surface Hub, aby wszyscy mogli rysować i pisać na tej samej cyfrowej kanwie.
W aplikacji Whiteboard też utworzone zostało nowe środowisko, które umożliwia uczestnikom zdalnym łatwe prowadzenie sesji tablicowych, w których szybciej można opracować pomysły i śledzić zawartość dodawaną przesz współtwórców. „Burza mózgów”, od dziś jest możliwa nie tylko w spotkaniach na żywo.
Aby spotkanie hybrydowe było efektywne i każdy mógł prezentować i odbierać prezentację w sposób atrakcyjny, usługa PowerPoint Live także otrzymała nowe funkcje. Między innymi tłumaczenie slajdów, by każdy mógł wyświetlić prezentację w wybranym języku. Środowisko pisma odręcznego pozwala na robienie notatek na slajdach podczas prezentacji, a wskaźnik laserowy umożliwia zwrócenie uwagi na najważniejsze zagadnienia. Te najnowsze funkcje są także dostępne w aplikacji mobilnej Teams.
Elastyczne składniki można także wykorzystywać w aplikacji Outlook — w poczcie e-mail i kalendarzu — co ułatwia zarządzanie czasem, planem, notatkami i zadaniami w aplikacjach.