W wielu firmach programy konstruktorskie, takie jak AutoCAD lub Solidworks, są podstawowym narzędziem pracy. Używane są m.in. przez konstruktorów, architektów, elektroników, mechaników i projektantów. Zdecydowana większość programów tego typu umożliwia eksport danych do formatu pliku Excel, co z kolei otwiera nam drzwi do integracji tych danych z MS Dynamics NAV.
Dla jednego z naszych klientów stworzyliśmy modyfikację, dzięki której w łatwy sposób można zaimportować plik w formacie Excel do MS Dynamics NAV. System następnie sprawdza, czy zapasy użyte w programie konstruktorskim są dostępne, a także sprawdza poprawność wprowadzonych opisów zapasów oraz danych, takich jak: materiał, grubość, szerokość. Po imporcie danych system wskazuje użytkownikowi zapasy, które nie istnieją w bazie danych. Jeśli na potrzeby konkretnego projektu zostały stworzone nowe zapasy, system sam utworzy kartoteki dla tych zapasów.
Wszystko to możliwe jest dzięki temu, że system Microsoft Dynamics NAV pozwala na łatwą kastomizację. Po zdefiniowaniu odpowiednich parametrów, określeniu typu nazewnictwa, wskazaniu danych, jakie powinny pojawiać się w określonych kolumnach, a także ustawieniu automatycznego sprawdzenia zdublowanych pozycji - śmiało można stwierdzić, że system będzie poprawiał błędy konstruktorów.
Korzyści z integracji
Jeśli w wyniku pomyłki w importowanych pliku znajdą się takie same pozycje - system nas o tym poinformuje. Podwójne pozycje na listach zapasów są źródłem sporych problemów, w tym przede wszystkim finansowych strat dla firmy. Osoby odpowiedzialne za zakupy zamawiają bowiem z tego powodu za dużo zapasów, które następnie zalegają w magazynie. Jest to przykład na to, że dzięki odpowiedniej konfiguracji systemu ERP z narzędziami wykorzystywanymi w firmie, oszczędzamy czas i pieniądze.
Co więcej MS Dynamics NAV poradzi sobie także z kilkukrotnym importem list zapasów, kiedy przerabiamy lub ulepszamy nasze projekty. System rozpozna co zostało dodane, jakich danych brakuje, a także poinformuje użytkownika, co należy skorygować.
To oczywiście zaledwie kilka z wielu przykładów możliwości integracji systemu ERP. Ale już na tej podstawie zdecydowanie widać, że jest to absolutny „must have” dla firm używających programów do projektowania.
Autor: Magdalena Prejzner