Zarządzanie przedsiębiorstwem to złożony i skomplikowany proces. Najnowsze systemy i narzędzia w zdecydowanym stopniu ułatwiają prowadzenie działalności bez względu na jej skalę.
Do efektywnego zarządzania małą firmą niezbędne są odpowiednie narzędzia, które nie tylko pomagają w koordynacji działań, ale przede wszystkim oszczędzają mnóstwo czasu. To właśnie z tego powodu systemy ERP zaczynają być coraz popularniejsze także w małych firmach.
Czym kierować się podczas wyboru systemu ERP dla małej firmy? Na co warto zwracać uwagę i kiedy jest najlepszy moment na wdrożenie takiego rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące oprogramowania ERP dla firm znajdziesz w naszym artykule!
Jakie obszary firmy usprawni system ERP?
Wyobraź sobie, że mała firma jest jak statek. Będąc kapitanem i mając do dyspozycji tylko trzech marynarzy, nie będziesz w stanie skutecznie zarządzać statkiem. Ilość obowiązków i rzeczy, które trzeba dopilnować, szybko przerośnie Wasz niewielki zespół.
Co innego, gdy na pokład wejdzie dodatkowych 9 marynarzy, którzy skutecznie zajmą się obowiązkami całego statku. Dokładnie w taki sposób działa system ERP – umożliwia małym firmom sprawne i skuteczne działanie poprzez holistyczny sposób planowania oraz zarządzania wszystkimi zasobami firmy.
System ERP daje przede wszystkim kontrolę. Z jego użyciem możliwe jest usprawnienie takich obszarów firmy jak:
- finanse i księgowość,
- logistyka,
- zarządzanie zasobami firmy,
- produkcja,
- obsługa klienta,
- zasoby ludzkie (kadry) i płace.
Tak kompleksowe podejście do zarządzania firmą sprawia, że systemy ERP stają się obecnie konieczne, aby skutecznie wykonywać codzienne zadania. Pozwalają zoptymalizować czas, co jest największą korzyścią, szczególnie w przypadku małych firm, w których każdy pracownik zmaga się z jego deficytem.
Warto zaznaczyć, że popularność systemów ERP w małych firmach stale się zwiększa i powoli staje się standardem. Bez skutecznego narzędzia lub systemu pozwalającego na holistyczne planowanie trudno jest nadążyć za konkurencją, która już korzysta z ERP.
To właśnie z tego powodu wiele firm decyduje się na jak najszybsze wdrożenie takiego systemu do swojej codzienności.
Dlaczego Microsoft Dynamics 365 Business Central to dobry wybór?
Wybór oprogramowania ERP jest szczególnie ważny, ponieważ efektywność oraz funkcjonalność nie są takie same w przypadku różnych systemów. Systemy ERP są często okrojone z konkretnych rozwiązań i narzędzi, przez co w wielu przypadkach okazują się niewystarczająco dobre, aby nadążać za stale zwiększającym tempo światem biznesu.
ERP dla małej firmy musi być tak samo funkcjonalny i pełen różnorakich narzędzi, jak i ten przeznaczony do dużych przedsiębiorstw. Dlaczego? Ponieważ najważniejszym aspektem oprogramowania ERP jest jego kompleksowość.
Doskonałym przykładem oprogramowania, które umożliwia kompletne zarządzanie biznesem, jest Microsoft Dynamics 365 Business Central. Jest to zestaw narzędzi przeznaczony dla firm, które dynamicznie się rozwijają i potrzebują oprogramowania nadążającego za tempem rozwoju. Co więcej, ERP od Microsoft jest w pełni zintegrowany z pakietem Microsoft 365/Office 365. Pozwala to na komfortową i efektywną pracę, ponieważ wszystko działa w obrębie spójnego ekosystemu.
Na szczególną uwagę zasługuje modułowość systemu ERP, ponieważ Microsoft Dynamics 365 Business Central obejmuje także szereg zaawansowanych narzędzi do analityki biznesowej. Pozwala to szczegółowo analizować poszczególne wybory. Podejmowanie decyzji w oparciu o sprawdzone dane jest łatwiejsze i o wiele bardziej komfortowe, szczególnie dla małych firm.
Dużym atutem systemu ERP jest elastyczność, ponieważ podstawowy pakiet może być dowolnie rozbudowywany o kolejne moduły i funkcjonalności. Jest to doskonałe rozwiązanie dla szybko rozwijających się firm, których zapotrzebowanie na elementy systemu ERP stale się zwiększa.
Jak przygotować wdrożenie systemu ERP w małej firmie?
Etap wprowadzenia systemu ERP w małej firmie jest niezwykle istotny, ponieważ definiuje skuteczność używania takiego oprogramowania. Na samym początku należy dokładnie przeanalizować potrzeby małej firmy. W przypadku systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central jest to o tyle wygodne, że zawsze możliwa jest rozbudowa oprogramowania o kolejne funkcjonalności.
Wnioski przedwdrożeniowe to postanowienia opisujące cele przedsiębiorstwa oraz problemy, które mogą pojawić się w drodze do celu. Warto podzielić takie cele na obecne i przyszłe, jak np. pełna automatyzacja rozrachunków oraz wsparcie przejścia na spółkę komandytową.
Przeczytaj więcej: Wdrożenie systemu ERP krok po kroku. Jakie są etapy wdrożenia?
Następnie warto wykonać mapowanie procesów i zadań oraz ustalić zakres wsparcia przez oprogramowanie ERP. Ostatnim etapem jest ustalenie harmonogramu wdrożenia. Końcowy krok powinien być wykonywany ze szczególną uwagą, ponieważ to właśnie od niego zależy skuteczność całego wdrożenia systemu ERP.
Ile kosztuje ERP dla małej firmy?
Funkcjonalność systemu ERP jest niezwykle istotna, jednakże dla zdecydowanej większości małych firm jednym z ważniejszych parametrów wyboru takiego oprogramowania będzie jego koszt. Tan fakt nie powinien dziwić, ponieważ małe firmy dysponują o wiele szczuplejszym budżetem w porównaniu do wielkich korporacji, które na takie systemy mogą wydawać setki tysięcy złotych.
To właśnie z tego powodu tak istotne jest odpowiednie dostosowanie systemu ERP do potrzeb danej firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo płaci za narzędzia, moduły i funkcjonalności, których aktualnie używa. Co więcej, jest to ważne także w świetle poszerzania możliwości systemu ERP, ponieważ firma będzie inwestowała w rozwiązania, których potrzebuje, a nie w cały pakiet.
Z tego powodu bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje ERP dla małej firmy, ponieważ każda będzie miała inne potrzeby. Niemniej miesięczny koszt takiego systemu dla niewielkiego przedsiębiorstwa będzie wynosił około 300-400 złotych. To niewielka cena za innowacyjne podejście do biznesu i możliwość szybkiego oraz zrównoważonego rozwoju.