Funkcjonalności, których potrzebujesz

Zobacz, jakie elementy systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central możesz wykorzystać do usprawnienia pracy w swojej firmie.
Zobacz, jakie elementy systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central możesz wykorzystać do usprawnienia pracy w swojej firmie.
Baza danych dostawców, osób odpowiedzialnych i kontaktowych znacznie ułatwia pracę działu zakupów, a dzięki dodatkowym funkcjom systemu ERP, które ewidencjonują także historię transakcji, możliwe jest sprawne zarządzanie procesami zakupu zapasów.
Poza szczegółową ewidencją dostawców niezwykle istotne jest posiadanie aktualnego katalogu oferowanych produktów, wraz z ofertą rabatową, kosztami dodatkowymi i wszystkimi danymi, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego dostawcy.
Również terminy dostawy są niezwykle ważne w procesie podejmowania decyzji zakupowych. Dzięki informacjom tego typu można optymalizować cenę w stosunku do terminu dostawy, w zależności od poziomu priorytetu zapotrzebowania na dany zapas.
System Microsoft Dynamics 365 Business Central posiada narzędzia wspierające wielowalutowość, w tym także narzędzia umożliwiające tworzenie wielowalutowych cenników dostawców, pozwalających na porównywanie cen bez względu na walutę.
Podobnie jak w przypadku ewidencji dostawców i oferowanych produktów, możliwe jest także tworzenie katalogów podwykonawców, zawierających dane, dotyczące produktów, cen, czy terminu dostawy.
Zarządzanie zapotrzebowaniem w systemie ERP opiera się na parametrach uzupełniania zapasów, definiowanych już na etapie wdrożenia systemu, dostosowanych na podstawie analizy potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki tym parametrom możliwa jest automatyzacja i koordynacja uzupełniania zapasów.
Dzięki połączeniu z modułem obsługi magazynu, możliwe jest definiowanie optymalnych stanów magazynowych, w tym ilość minimalną i maksymalną, na podstawie których system informuje o konieczności wykonania konkretnych akcji (np. złożenia lub anulowania zamówienia).
System zakupów działa w pełnej współpracy z pozostałymi modułami systemu ERP, dzięki czemu możliwa jest analiza zapotrzebowania we wszystkich działach firmy, takich jak sprzedaż, produkcja, kompletacja, projekty czy serwis i zapewnienie wszystkich zasobów niezbędnych do działania przedsiębiorstwa.
System umożliwia ręczne i automatyczne tworzenie zamówień:
Dzięki arkuszom planowania, opartych na danych ze wszystkich istotnych obszarów działania firmy, możliwe jest tworzenie prognoz zapotrzebowania i optymalne dostosowanie zamówień do potrzeb przedsiębiorstwa.
Moduł zakupów w systemie ERP umożliwia elektroniczną rejestrację wszystkich dokumentów, w tym także ewidencję wysyłanych do dostawców zapytań ofertowych. Zapytanie ofertowe może być zarejestrowane jako robocze zamówienie zakupu, dzięki czemu – po akceptacji – możliwe jest przekonwertowanie oferty bezpośrednio w zamówienie zakupu.
Funkcja zamówienia zakupu działa analogicznie do zamówień sprzedaży, a więc zawiera dane dostawcy, opis zamówienia i jego wartość, a także termin realizacji.
Możliwe jest również utworzenie zbiorczego zamówienia zakupu w przypadku jeśli zapas ma być dostarczany w kilku dostawach na mocy wcześniejszych uzgodnień z dostawcą.
Moduł zakupów umożliwia pełną kontrolę nad procesem zakupów, w tym na:
Dzięki ewidencji zamówień zakupu możliwe jest prześledzenie pełnej historii transakcji, od zapytania ofertowego, poprzez realizację zamówienia, ewentualne zwroty i usługi serwisowe.